Inga Pāvula. Foto: Agnese Aljena.

#6: Kad Jūs raudat, vai Jūs vispār raudat? Dzīve pēc...

Nesen biju mainījusi dzīves un darba vietu un ļoti mērķtiecīgi plānoju ne tikai darbus, bet arī brīvo laiku. Skaidri zinot, ka dzīvoklī sēdēšanas nebūs – pašai jāparūpējas, lai satiktu un iepazītu cilvēkus, lai iepazītu pilsētu, lai baudītu jūru, teātra izrādes un koncertus. Vēlāk jauniegūtās draudzenes mani sauks par “kultorgu”, kas zina, kas notiek un kur jāiet, bet tagad es mācījos un ļāvos vienatnē iet uz koncertiem un teātriem, baudīju visu, kas bija piedāvājumā! Un arī šoreiz – tik vien zināju, ka būs kolētāja Laima un lietuvietis Sauļus un tautas mūzika. 

Mazajā zālē kā vienmēr skatītaji bij tādā tumsā, kad cits citu neredz, un droši vien tādēļ mūzika – stabules, kokle, duduks, putnu dziesmas un  skatuves gaismas bija īpaši spilgtas. Kaut kas aizveda uz bērnību, šūpoles pagalmā, puķu pļavas līdz upei, spradzenes un meža zemenes, kameņu medus caur salmu stiebriņu un saule pāri tam visam... Bet tad...


Tik daudz skumju, ka varētu raudat uzreiz, asaras jau tepat, tepat acu kaktiņos, bet tā mazā četrgadniece iekšā dzird, ka mamma saka – neraudi, visi skatās... un tu neraudi. Naraudi darbā, neraudi uz ielas, neraudi koncertā, jo citi skatās. Neraudi, kaut tev jau sen nav 4 gadi. Neraudi, kaut tik ļoti gribētos, jo baidies, ka  asaras kļūs par to izmisīgo mazā bērnu raudāšanu, kad nevar apstāties, kad raud balsī, skaļi un varbūt vienīgais, kas varētu apturēt, ir kāds, kas apņem un ļauj raudāt.

Bet tāda te nav.

Un Tu jūti, kā Tās visas neapturami tuvojas –  skumjas no bērnības par to, ka neesi sadzirdēts, skumjas no jaunības par to, ka neesi saprasts, mīlēts, bet vislielākās skumjas ir tās pusmūža skumjas un neizraudātas asaras par to, ka pieviļ, ka nemīl, ka nenovērtē, ka novēršas... 

Mamma saka… neraudi.

Reiz kāds no terapeitiem man pajautāja: “Kad jūs raudat, vai jūs vispār raudat?”

“Jā,” es teicu, “es raudu mašīnā, vakaros, no darba līdz mājām, jo darbā nedrīkst un mājās arī nedrīkst.”

“Tad jau Jums tā mašīna pieraudāta pilna,” domīgi noteica terapeits.   

Jā gan, Mazda Premacy bija ļoti pieraudāta mašīna, nodomāju.

Skaļi neko neteicu, ņēmu salveti, varbūt beidzot būs jāraud. Bet terapeits turpina: “Vai esat pamanījusi, ka mazi bērni nekad neraud vieni, viņi raud tikai tad, ja kāds ir tuvumā un viņi zina, ka tiks sadzirdēti, nomierināti, samīļoti?”

“Un tad?” es dusmīgi jautāju, ”Jā, es raudu vienatnē mašīnā, es raudu spilvenā, jā, esmu pieraudājusi savu asaru jūru vēl lielāku! Un? Ko man tas viss tagad līdz? Ko man ar to darīt?”

“Izraudāt… “ vēl domīgāk noteica terapeits.

×

Toreiz sesija beidzās. Es devos prom un raudāju mašīnā. 

Izraudāt – jā, kaut kad. Iespējams.

Laikam tas, ko es biju darījusi – palīdzējusi citiem, atbalstījusi, iedrošinājusi raudāt ne vienatnē. Un tas ir palīdzējis... bet vai tas palīdzējis man? Vai vienmēr palīdzēšana citiem dod atbalstu un palīdzēšanu sev? 

Protams, ka ne.

Varbūt mums vizbiežāk vajag kādu, kurš vienkārši ir blakus? Nemierina, nesaka "viss būs labi, viss nokārtosies", bet vienkārši spēj būt balkus, kad ir grūti. Tad skumjas un asaras pietuvojas, bet nebiedē, tās atnāk un aiziet tālāk... Līdz nākamajai reizei.

×

Pēc koncerta gribēju nopirkt šīs mūzikas disku "Lowland", bet nebiju naudu paņēmusi. Aizņēmos, nopirku un nākamos mēnešus klausījos uz riņķi automašīnā.

Kaut kad es to visu izraudāšu. Kad kāds būs blakus, sadzird un samīļo. Pagaidām nopirkšu sarkanvīnu no Trento un noskatīšos kārtējo sēriju par sievišķīgo detektīvi Kendisu Renuā kopā ar kaķi.

Foto: Festivāls Ad Lucem, Facebook

Foto: Juris Presņikovs, Ventspils.lv
Galvenais foto: Agnese Aljena, http://www.agnesealjena.com